- مي دانيد كه كشور آمريكا فعلا ايران را در تحريم كالاي الكترونيكي قرار داده است,بنابراين انتخاب برند در الويت اساسي شما قرار مي گيرد.تمامي برند هاي سازنده نوت بوك ها از چند شركت سازنده قطعات سخت افزاري پايه در تايوان بصورت سفارشي قطعه دريافت مي نمايند.سپس بسته به سياست سازنده ,مونتاژ در يك كشور ديگر نظير تايوان يا چين و گاه هم در كشور مقصد انجام مي پذيرد.

اينكه كدام نوت بوك در چين مونتاژ مي شود چندان مهم نيست,بلكه آنچه اهميت دارد سازندگان اوليه قطعات سخت افزاري است كه از كدام شركت سفارش دهنده سفارش مي پذيرند.در نوت بوك مشكل ديگري هم هست و آن اينكه ممكن است قطعات به تنهايي از تمامي آزمايشات سخت افزاري به سلامت بيرون آيند ولي آيا مجموعه فوق در قالب يك سيستم يك پارچه تحت نام نوت بوك به همان خوبي از خود عملكرد و كارايي نشان خواهد داد؟اينجاست كه ميزان فروش جهاني نوت بوك و آمار و نظرات كاربران نهايي همان محصول كه در سايت هاي معتبر و مشهور مورد آزمايش و محك قرار مي گيرند,گوياي درستي اين امر خواهند بود.

 

- برند هايي كه در خاك آمريكا توليد محصول مي نمايند,طبيعتا در ايران شعبه اي ندارند.بطريق اولي در ايران داراي نمايندگي رسمي نيز نخواهند بود.پس با اين حساب هرگونه خريد از چنين محصولاتي بايد لااقل با دقت كافي و اصولا از محلي معتبر صورت پذيرد.با توجه به اينكه اكثرا فروشندگان اعلام ميدارند كه نماينده تام الاختيار بوده و از عهده انجام هر كاري بر مي آيند,بايستي به وقت خريد از يك فروشنده به داده هاي زيرين توجه نمود.

 

- عامل مهم ديگر در خريد ,توجه به بودجه و تطبيق آن با قيمت هاي موجود در بازار است.در عمل خريد هرچه نزديك تر به تكنولوژي ساخت به روز تر درست كه در عمل به گرانتر شدن آن كمك مي كند,ولي تا چندين سال از فكر ارتقا و تعويض آن مشكلي نخواهيد داشت.

 

- پردازنده هاي AMD در قبال INTEL براي كساني كه يكي از اهداف آنان خريد نوت بوك جهت استفاده هرچه بيشتر از توان مصرفي باطري مولد انرژي راه انداز عملكرد محاسباتي و منبع برق نوت بوك مي باشد,چندان جذاب نخواهد بود.

 

- در مورد كارت گرافيكي در نوت بوك از وضعيت SHARE و بخصوص حالت آن بورد هرچه كمتر بهره مند باشد,كيفيت تصويري بهتري خواهيد داشت.پس بنابراين به مختصات فني نوت بوك مورد علاقه خويش دقت نماييد.

 

- ميزان عمر مفيد باطري در يك بار شارژ بخوبي در دفترچه راهنماي نوت بوك درج شده است.به آن دقت كافي مبذول داريد.- -از حداقل ميزان رم 256 و همچنين 64 مگ كارت گرافيكي خويش بي بهره نمانيد.(ميزان 512 مطلوب تر است)

 

- بيشتر سعي نماييد كه از قابليت هايي نظير بلوتوث و كارت شبكه بصورت توكار بهره بريد تا اينكه بعدا مجبور گرديد آن را جداگانه در درگاه PCMCIA نصب نموده و آن بخش را اشغال نماييد.اين امر هم اندكي بر وزن نوت بوك مي افزايد و هم اينكه در جريان باطري كمي از انرژي آن را براي فعال سازي و به جريان مدار انداختن آن مصرف مي نمايد.

 

- به تعداد و حدود پورت هاي موجود بر نوت بوك دقت نماييد و آن را بر اساس اطلاعاتتان و نيازمندي فعلي خود و احتمالا در آينده بسنجيد.

 

- مبحث شبكه در نوت بوك بسيار حائز اهميت است و با توجه به اينكه معتبر ترين و يكي از مهم ترين تامين كننده مورد فوق در نوت بوك ها شركت سيسكو مي باشد كه يك شركت آمريكايي بوده و تامين كننده بيشترين موارد ارتباطات بيسيم نوت بوك هاي سيار جهت اتصال به شبكه مي باشد و با توجه به اينكه شركت مزبور از مورد حفاظت داده ها در نوت بوك بسيار مراقبت مي نمايد تا در مبحث امنيت شبكه اي خللي در اين مورد حادث نگردد,لذا مراجعه به شركت فوق در صورتيكه به اين مقوله اهميت مي دهيد و مطلع گشتن از اين موضوع كه شركت فوق با كدامين برند هاي موحود در بازار همكاري مي نمايد,مي تواند بر تصميم شما اثر گذار باشد.

 

- در هنگام خريد نوت بوك از تعداد گارانتي پيكسل هاي مرده صفحه نمايش نوت بوك خود جهت تعويض مطمئن گرديد.مي توانيد براي اين كار به سازنده هر برند مراجعه نموده و سياست گارانتي چنين امري را بخوبي دريابيد.معمولا تعداد اين پيكسل هاي مرده جهت گارانتي در نوت بوك چيزي مابين 2 در بهترين حالت تا حداكثر 10 در بدترين حالت است.

 

- ترجيحا مناسب ترين خريد آن است كه سازنده هر نوت بوك,خود سازنده قطعات سخت افزاري آن بوده باشد.براي اين مسئله و البته چون حالت تبليغي مي يابد,تنها بي اين اشاره مي نمايم كه در بخش مفاهيم به پست مربوط به آن توجه نماييد.اصولا هرچه سازنده قطعات يك نوت بوك متعلق به برند خاص در يك راستا و يا ارتباط باشند,مشكل شما از بابت گرفتن درايو هاي به روز كمتر خواهد بود.

 

- دقت نماييد كه به هرحال گارانتي نوت بوك شما در صورت ارسال براي تعويض در بيشتر حالات به دوبي ارسال مي گردد.بنابراين هر برندي كه در دوبي فعالتر از مابقي عمل نمايد,مطمئن باشيد سرويس بهتري را براي نوت بوك شما ارائه خواهد داد.

 

- امكان ارتقاي گارانتي براي نوت بوك شما بسيار مهم است.اصولا اگر طول مدت گارانتي دستگاه شما در حدود يك سال بوده باشد,بايد بهنگام خريد ببينيد آيا امكان تمديد آن برايتان مقدور است يا خير.اين امر هم شامل گارانتي داخلي و هم بين الملل مي گردد.براي اطلاع از گارانتي بين الملل مي توانيد به وب سايت نوت بوك انتخابي خودتان مراجعه نماييد و از وجود حالت قابل تمديد نمودن آن مطمئن گرديد.

 

- يادتان باشد كه اگرچه نوت بوك هاي جديد تر در عمل گرانتر از نمونه هاي گذشته تمام مي شوند,ولي بدانيد بسياري از خطاهاي عملكردي كه بر روي كارايي نوت بوك شما تاثير منفي مي گذارند,در نمونه هاي جديدتر تا حدود بسياري اصلاح و برطرف گشته اند.


- يادتان باشد سه اصل حرفه اي براي نوت بوك در خريد بسيار مصداق دارد:سبك بودن,كم حجم بودن در حد امكان و باطري با دوام الكتريكي بيشتر تا حد ممكن.باقي موارد نظير كارايي و كيفيت و قيمت و نوع قطعات بكار رفته نيز بسيار در جاي خود مهم محسوب مي گردند كه البته بعد از سه اصل فوق مطرح مي گردند.

 

- اينچ بالاي مانيتور تنها بر وزن و مصرف باطري و دشواري حمل و نقل مي افزايد.در بهترين حالت انتخابي بين 14 تا 15.4 براي صفحه نمايش كافي است.- در نوت بوك بر خلاف دسكتاپ,با توجه به كيفيت نسبي مانيتور,تعداد پيكسل هاي بيشتر كمتر از وضعيتي چون SXGA/UXGA/SXGA+/WXGA كه مستقيما نشانه كيفيت و بهبود كيفي صفحه نمايش نوت بوك مي باشد,اهميت دارد.

 

- در مورد هارد نوت بوك,rpm كمتر در هاردنوت بوك بمنزله مصرف كمتر منبع انرژي باطري خواهد بود.

 

- در صورتيكه براي شروع مي خواهيد به خريد نوت بوك اقدام نماييد,پيشنهاد من اين است كه از رده mid-range و يا medium stream شروع كنيد كه در دسته بندي هاي نوب بوك در بخش مشخصات فني آن موجود است.در بخش مفاهيم نيز راجع به اين دسته بندي توضيح داده ام.

 

منبع : عصرایران